Zilzâl suresi kaçıncı cüz kaçıncı sayfada

Zilzâl suresi kaçıncı cüz kaçıncı sayfada

Zilzâl suresi kaçıncı cüz kaçıncı sayfada, Zilzâl suresi fazileti ile ilgili hadisler ve rivayetler, Zilzâl suresi kaç sayfadan oluşur, Zilzâl suresi toplam kaç sayfa, Arapça 599 nasıl yazılır detaylar haberimizde.

Zilzâl suresi 599. sayfada yer alıyor. 30. cüzde yer almaktadır.Medine döneminde inmiştir ve 8 âyettir. Zilzâl, sarsıntı, deprem demektir. Mushaftaki sıralamada doksan dokuzuncu, iniş sırasına göre doksan üçüncü sûredir. Nisâ sûresinden sonra, Hadîd sûresinden önce Medine’de inmiştir. Mekke’de indiğine dair rivayetler de vardır (bk. Şevkânî, V, 562).

Zilzâl suresinin konusu

Sûrede kıyamet kopması sırasındaki şiddetli yer sarsıntısının ardından kıyamet gününde yaşanacak olan sıkıntı ve dehşet verici haller anlatılmaktadır; ayrıca dünyada işlenen hayır veya şerrin karşılığının âhirette ödül veya ceza olarak alınacağı bildirilmektedir.

zilzal-suresi-arapca.jpg

Arapça 599 nasıl yazılır : ٥٩٩

Zilzal Suresi’nin Fazilet ve Sırları

 • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim bir gecede ‘Zelzele suresini okursa, Kuran’ın yarısını okumuş gibi olur.” (Tirmizi, Sevabül-Kur’an, 10)
 • Enes bin Malik (Radıyallahu Anh) anlatıyor: “Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem), ashabından bir adama:-“Ey Falan kimse, evlendin mi?” diye sordu. Adam:
  -“Hayır Ey Allah’ın elçisi, evlenmedim evlenme imkanına da sahip değilim” dedi. bunun üzerine Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
  -“Senin ezberinde İhlas suresi yok mu?” buyurdu. Adam:
  -“Evet var!” dedi. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
  -“O, Kuran’ın üçte biridir.” buyurdu. Sonra Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
  -“Ezberinde Nasr suresi yok mu?” buyurdu. Adam:
  -“Var” dedi. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
  -“O da Kuran’ın dörtte biridir.” buyurdu. Daha sonra Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
  “Ezberinde Kafirun suresi var mı?” buyurdu. Adam da:
  -“Evet” deyince Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
  -“Kuran’ın
  dörtte biridir.
  ” buyurdu. Sonra Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
  -“Ezberinde Zilzal suresi yok mu?” buyurdu. Adam:
  -“Evet, var!” dedi. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’de:
  -“O da Kuran’ın dörtte biridir; (öyleyse sen zengin sayılırsın, hemen) evlen, evlen!” buyurdu.” (Ahmed Bin Hanbel, Müsned, 3/146,221)
 • Abdullah bin Amr bin el-Âs (Radıyallahü Anhüme) şöyle dedi: “Bir adam Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem’e gelip:-“Ey Allah’ın Resulü! Bana Kuran’dan birşey öğret” dedi.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
  -“Başında ‘Elif Lâm Râ’ ile başlayan (Yunus, Hud, Yusuf, İbrahim ve Hicr surelerinden) üç sureyi oku!” buyurdu. Adam:
  -“Yaşım ilerledi, hafızam durgunlaştı, dilimn ağırlaştı, bunlar bana ağır gelir” dedi. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
  -“ ‘Hâ mîm’ ile başlayan (Mümin, Fussilet, Şura, Zuhruf, Duhan, Casiye, Ahkaf surelerinden) üç sure oku!” buyurdu. Adam aynı mazeretleri ile sürdü. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  -“Allah’ı tesbih (sübhânallah) ile başlayan (İsra, Hadid, Haşr, Saff, Cuma, Teğabün ve A’la surelerinden) üç sureyi oku!” Adam yine aynı mazeretleri ileri sürdü ve ardından:
  -“Ey Allah’ın Resulü! Bana içinde bütün manaları toplayan tek bir sure öğretiniz” deyince Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Zilzal suresini sonuna kadar okuttu. Bunu müteakiben Adam:
  -“Seni
  hak ile gönderen Allah’a yemin ederim ki, ebediyen buna bir şey ilave etmeyeceğim” dedi. Sonra arkasını dönüp gitti. Buna karşılık Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) iki defa:
  -“Bu dediğini yaparsa adamcağız kurtuldu” buyurdu.”(Ebu Davud, Salat, 9; Ahmed bin Hanbel, müsned, 2/169; Hakim, Müstedrek, 2/532; İbni Hibban, Sahih, 773; Suyuti, Dürrul-Mensür, 8/590)

Zilzal Suresi Özel önemi olan surelerden biridir. Uzun sureleri öğrenip okumaya gücü yetmeyenler böyle kısa sureleri öğrenip onları okumalıdırlar ve Kuran okumanın sevabından mahrum kalmamalıdırlar.

Rivayet edildi ki:

 • Düşmanların şerrinden korunmak ve onlara galip gelmek için 41 kere okunur.
 • Bir kimse çok çok Zilzal suresini namaz içersinde okumayı adet haline getirirse, Allah’u Teala o kimseye dünya servetini ihsan edeceği gibi korktuklarından da emin ve uzak kılar.
 • 40 defa okuyan, düşmanını helak eder.
 • Bir kimse Cuma gecesi iki rekat namaz kılar ve onda Fatiha ve 15 kere Zilzal suresini okursa, Allah’u Teala onu kabir azabından ve kıyamet sıkıntılarından emin kılar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
2
2
2
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.