Sorumluluk duygusu olan insanlar hangi davranışları sergilerler

Sorumluluk duygusu olan insanlar hangi davranışları sergilerler

Sorumluluk duygusu olan insanlar hangi davranışları sergilerler bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Sorumluluk duygusu gelişmiş olan insanlar kendilerine verilen görevleri eksiksiz şekilde yerine getirmeye dikkat ederler. Sorumluluk duygusu gelişmiş olan insanlar gerek okul hayatlarında, gerekse iş hayatlarında üzerlerine düşen görevi her zaman aksatmadan yerine getiren kişilerdir. Bu kişiler hayatları boyunca başarılı olurlar ve etraflarındaki insanlar tarafından takdir edilirler.

Örneklerle sorumluluk duygusu olan insanlar sergiledikleri davranışlar

Üzerlerine düşen görevi aksatmadan yapan insanların davranış biçimlerini görebilmek adına, sorumluluk duygusu olan insanlar hangi davranışları sergilerler hep birlikte inceleyelim.

  • Sorumluluk duygusu gelişmiş bir çocuk, anne ve babasının kendisine verdiği görevleri yerine getirmekten mutluluk duyar. Örneğin her sabah ekmek almak kendi görevi ise bunu aksatmadan yerine getirir. Bu çocuğun her sabah tekrar kendisine hatırlatılmadan ekmek almaya gitmesi sorumluluk duygusunun gelişmişliğini gösterir.
  • Ders saatini ve okula yetişebilmek için bineceği taşıtın saatini düşünen öğrenci, her sabah erken kalkarak kahvaltısını yapmalı ve okula hazır hale gelecek şekilde giyinip evden çıkmalıdır. Bu davranışı gerçekleştiren öğrenci sorumluluk duygusunun geliştiğini göstermektedir.
  • Okulda dersi dinleyen, derste gereksiz konuşmayan ve dersin sağlıklı şekilde işlenmesine engel olmayan öğrencinin sorumluluk duygusu gelişmiştir. Ayrıca öğretmeni ödev verdiğinde o ödevi not edip eve gittiğinde ödevini yapan, ertesi gün de okula tamamladığı ödev ile gelen öğrencinin bu davranışı sorumluluk duygusunun olduğunu belirtmektedir.
  • Her gün işe giden ve ailesinin geçimi için para kazanmaya çalışan anne ve babalarımızın davranışları, onların sorumluluk duygusuna sahip olduğunu vurgular.
  • Annemizin ya da babamızın evimizin eksiklerini gidermek için çabalamaları ve bizim mutluluğumuz için gayret göstermeleri sorumluluk duygusuna örnek gösterilebilir.
  • Eşi ve çocukları için yemek yapan, onların giyim ve temizliğine özen gösteren annelerimizin bu davranışları, “Sorumluluk duygusu olan insanlar hangi davranışları sergilerler?” sorusunun cevabı konumundadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
3
1
1
0
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.