Güzel ve ahlaklı olmanın birey ve toplum hayatındaki önemi

Güzel ve ahlaklı olmanın birey ve toplum hayatındaki önemi

Güzel ahlak ve güzel toplum kavramları ne anlama gelmektedir? Güzel ahlakın toplumdaki yeri ve önemi nedir? İşte, güzel ve ahlaklı olmanın birey ve toplum hayatındaki yeri ve önemi…

Ahlak sözlük anlamıyla; kişide huy olarak bilinen, iyi ve güzel olan niteliklerdir. Bunlar toplumdan topluma değişebilen ancak temel hatlarıyla benzer olan davranış ve huylardır.

 Ahlaklı olmak hep kişisel hem de toplum açısından çok önemlidir.

 Birey açısından baktığımızda; kişiyi kötü davranışlarda bulunmaktan sakındırır. İyi ve güzel olan şeyleri yapmakta insana iç huzur sağlar. Ahlaklı olan kişiler başkaları tarafından sevilen, sayılan insanlardır. Bu da onları mutlu yapar.

 Toplum açısından baktığımızda ise; insanların ahlaklı olmasıyla toplum daha yaşanılır ve güvenilir bir hale gelir. İnsanlar birbirlerinin haklarına saygı duyar. Toplumsal huzur olur.

Güzel ahlak nedir

Her birey okul bitirip bir kariyer yakalayamayabilir. Ancak her birey ahlaklı olabilir, ahlaklı olmalıdır. Temiz bir toplumun oluşması ahlaklı ve vicdanlı insanların varlığıyla mümkün olmaktadır. Güzel ahlak, kişilerin örf, adet, gelenek ve göreneklere bağlılığıyla ve toplum kurallarına uymasıyla oluşur.

Güzel ahlakın toplumdaki önemi nedir

Toplumda var olan kuralların bir kısmı son günlerde bir kısım çevre tarafından yadırganıyor. Bu kurallar bazı kesim için ise dinle bağdaşlaştırılıyor, kapalılıkla tanımlanıyor. Kapalı olmak demek güzel ahlakı yalnızca kapalıların taşıdığı manasına getiriliyor ve toplumda açık kişiler ahlaksızlıkla itham ediliyor. Güzel ahlakın kapalı veya açık olmakla bir ilgisinin olmadığı aslında bilinen bir gerçek olmasına rağmen, kişiler çıkarlarının tehlikeye düşeceği korkusuyla bunu açıklayamıyor. Temiz bir toplum oluşturmak, ayrıştırma duygusunu bireylerden almakla mümkün olacaktır.

Güzel ahlak kimden öğrenilir

Güzel ahlak bazen bir öğretmenin eseridir. Bazen ise toplumda okumamış hatta cahil denilen bir annenin eseridir. Toplumları ve yaşanılan yeri güzel yapan o yerdeki huzurdur. Huzuru sağlamanın temel yolu ise ahlak temizliğidir. Otobüsteki bir yaşlıya yer vermek güzel ahlakken, onun yanında onu rahatsız etmeyecek davranışlarda bulunmak da güzel ahlakı yansıtır.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.