Doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı için neler yapılmalıdır

Doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı için neler yapılmalıdır

Doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı için neler yapılmalıdır bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Doğal kaynakların sürekliliğinin sağlanmasında kaynakların kendini yenileme hızı, kirletici oranı ile doğanın kirleticileri temizleme hızı dikkate alınmalıdır. Doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı için

  • Doğal kaynak yönetimi ve geri dönüşüm stratejilerinin benimsenmesi,
  • Çevresel değerlerin korunmasına öncelik verilmesi,
  • Gelecek nesillerin ihtiyaçlarının dikkate alınması,
  • Eşitlikçi sosyal ve ekonomik politikaların geliştirilmesi gerekmektedir.

Doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımıyla insan sağlığının, biyoçeşitliliğin, hava, su ve toprak kalitesinin korunması sağlanabilecektir. Fosil yakıtlar yerine güneş, rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak temiz enerji sağlanabilmektedir.

Orman ürünleri sanayisinde kullanılan ağaçların sürdürülebilir olarak kesilmesi sürdürülebilir kalkınmaya örnek verilebilir. Uygun türde ağaç yetiştirilip kesilen ağacın yerine yenisinin dikilmesiyle devamlılık sağlanabilir. Doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı çevresel değerleri gözeten ekonomik politikaların benimsenmesi ile mümkündür.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
1
1
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.