2020 LGS Yerleştirme Sonuçları

2020 LGS Yerleştirme Sonuçları

20-29 Temmuz 2020 yerleştirme işlemleri için tercihler alınacak, 10 Ağustos 2020 yerleştirme sonuçlarının ve boş kontenjanlar ilan edilecektir.

2020 LGS yerleştirme sonuçları 10 Ağustos 2020 tarihinde http://www.meb.gov.tr adresinde ilan edilecektir. Öğrenciler, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihiyle sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir. Öğrencilere sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 20/B Maddesi hükmü uyarınca yerleştirme sonuçlarına ilişkin 10 günlük dava açma süresi, sonuçların ilan edildiği tarihi izleyen günden itibaren başlar ve sonuçlara yapılacak itiraz başvuruları, işlemeye başlayan dava açma süresini etkilemez.

Liseye Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra bu kez LGS’de nakil dönemi başlayacak. Bu uygulamaya yerleşen, yerleşmeyen, özel okula kayıt yaptıran tüm öğrenciler katılabilecek.

Nakil tarihleri ne olacak

  • 10-14 Ağustos: İlk nakil uygulaması. Sonuçlar 17 Ağustos’ta.
  • 17-21 Ağustos: İkinci nakil uygulaması: Sonuçlar 24 Ağustos’ta.

Nakil uygulaması şartları nedir

İki kez yapılacak. Geçen sene de 2 kez yapılmıştı.
Her dönemde LGS ile alanlar için en fazla 3, yerel yerleştirme için en fazla 3, pansiyonlu okullar için 3 okul tercihi yapılacak.
Eğer yerleştiyseniz sınavla ya da yerel yerleştirme ile nakillerde zorunlu yerel tercih listesi yapmak zorunda değilsiniz.

Yerleşemeyen ne olacak

Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 24-26 Ağustos 2020 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecek. Tercih yapmayan veya tercihleri doğrultusunda hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, açık öğretim kurumlarına yönlendirilecek. 

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
31
23
45
55
41
77
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.